Staff List


Quinton House School – Staff List Academic Year 2018/19

Senior Leadership Team

Tim Hoyle Headmaster

Tim Hoyle

Tanya Goody Deputy Headteacher

Tanya Goody

Matt Capuano Head of Juniors

Matt Capuano

Tom Muskin Deputy Head (Pastoral), Director of Sport

Tom Muskin

Kate Hyde Data & Assessments Manager

Kate Hyde

Georgina Pearson Teaching and Learning Manager

Georgina Pearson

Nicki Sparrow Business and Operations Manager

Nicki Sparrow

Claire Baldock Marketing Manager

Claire Baldock

Joanna Sainsbury Admissions Manager

Joanna Sainsbury

Richard Beeby Events and Commercial Manager

Richard Beeby

Samantha Tipler PA to the Headmaster & Office Manager

Samantha Tipler

Danuta Tomasz
Assistant Director of Education

For a complete list of teaching and non-teaching staff for 2018/2019 please see below

 

Assistant Director of Education / Chair of Governors
Mrs Danuta Tomasz

Cognita Schools, 5 & 7 Diamond Court, Opal Drive, Eastlake Park, Milton Keynes, MK15 0DU, UK.

danuta.tomasz@cognita.com

Headmaster
Mr Tim Hoyle MEd. BSC (Joint Hons). PGCE
Senior School
Tracy Adkins

 

Full-time Learning Support Assistant

 

Philippa Bates

 

Maternity Leave SENDCo – Maternity

 

Alex Brough

 

Full-time Head of IT & Computing

Firefly Co-ordinator

Paul Chapman

 

0.9/0.8 Head of Business Studies

Careers Co-ordinator

Wayne Clarke

 

Full-time Head of Years 9 & 10

Teacher of PE

Duke of Edinburgh Award Co-ordinator

Sarah Cripps Full-time Teacher of Art & Photography

 

Julie-Anne Crouzieres-Jones

 

0.4

 

Teacher of Food Preparation & Nutrition
Natalie Dale

 

0.8 Learning Support Assistant

 

Tanya Goody

 

Full-time Deputy Head

Examinations Officer

Amanda Harris

 

Full-time Teacher of French & Spanish (Junior School)

EAL Co-ordinator

Cover Supervisor

Michelle Henry-Moore

 

Full-time Head of Drama

 

Tim Hoyle Full-time Headmaster

 

Kate Hyde

 

Full-time

 

Assistant Head: Data and Assessment

Head of Mathematics

Jessica Jeffery

 

0.8 Head of Food Preparation & Nutrition
Judith Jennings

 

Full-time

(Maternity Cover)

PE Teacher
Victoria Khan

 

Full-time Head of Science (Biology)

 

Rupert Knox

 

Full-time Co-Head of Sixth Form

Head of French

Andrew Macmillan

 

Full-time Housemaster

Teacher of Modern Foreign Languages

Leona Marshall

 

Full-time Head of Geography

Head of House

Dominik Masnica

 

Full-time Head of Year 11 & Head of House

Teacher of Mathematics

Suzanne Masnica

 

Full-time Head of Years 7 & 8

Teacher of PE

Senior School Enrichment Co-ordinator

Aisling Mckenzie

 

0.6 SENDCo Assistant

(Acting SENDCo 2018-19)

Nicola Morris

 

Full-time Teacher of Science (Chemistry)

 

Clare Moss

 

Full-time Deputy Head of English

Exceptional Potential Co-ordinator

Tom Muskin

 

Full-time Pastoral Deputy Head (Senior School)

Director of Sport

Designated Safeguarding Lead

Lucinda Pates

 

Full-time Head of Pastoral Care

Senior School Council Lead

Georgina Pearson

 

Full-time Assistant Head: Teaching and Learning

Head of English

Matthew Plummer Full-time Teacher of Psychology & Humanities

 

Charley Power

 

Maternity

Leave

Teacher of PE

Head of PSHEE

Emma Russell

 

0.4

 

Teacher of English
Lisa Sarjeant

 

0.72 Learning Support Assistant

School Counsellor

After School Supervisor

Karen Shardlow

 

Full-time Teacher of English

 

Adam Sirett

 

Full-time Teacher of Mathematics
Joanna Stone

 

Full-time Head of Music

 

Jonathan Tedd

`

Full-time Teacher of Science (Physics)
Helen Weir

 

0.8 Co-Head of Sixth Form

Head of Languages

Marialena Wellings

 

Full-time Head of Social Science
Rebecca Whitby

 

0.9 Head of Art
Matthew White

 

0.8

 

Teacher of Music

 

Zoe White

 

0.8

 

Head of History

 

Junior School

 

Elizabeth Banyard

 

Full-time Nursery Manager

Forest School Leader

Claire Billington

 

Full-time Head of Key Stage 1

Head of Early Years Foundation Stage

Reception Class Teacher

Danielle Blott

 

Full-time Learning Support Assistant

 

Debbie Capel

 

0.6 Learning Support Assistant

 

Matt Capuano

 

Full-time Head of Junior School

 

Rachel Cheney

 

Full-time Year 5 Class Teacher

 

Melanie Herbert

 

Full-time Year 5 Class Teacher

Reading Buddies Co-ordinator

Danielle Howard

 

Full-time Year 2 Teacher

 

Katie Hughes

 

Full-time Nursery Practitioner
Lucy Hunter

 

0.72 Learning Support Assistant (0.6)

Breakfast Club (0.12)

Mradulla Jani

 

0.29 After School Supervisor

 

Henry King

 

Full-time Year 4 Teacher
Alison Linyard

 

Full-time Learning Support Assistant

 

Katie Miller-Chalk

 

Full-time Year 3 Class Teacher

Head of Key Stage 2

PSHE Leader

Junior School Guild Lead

Clare Murrell

 

0.6 Year 6 Class Teacher

 

Elizabeth Parker

 

Full-time Deputy Nursery Manager

Early Years SENDCo

Asa Pearson

 

0.6 Year 1 Teacher

 

Louise Phillips

 

0.4 Year 1 Teacher
Julia Saghri

 

Full-time Deputy Head of Junior School

Year 6 Class Teacher

Exceptional Potential Co-ordinator

Mairead Swallow

 

0.6 Learning Support Assistant

 

Denise Thurley

 

0.4 Nursery Practitioner
Oliver Whitby

 

0.4

 

Teacher of Junior School Science

Work Experience Co-ordinator

Jennifer Woods

 

0.6 Year 6 Class Teacher

 

Donna Wylie

 

0.6 Nursery Practitioner

 

Non-Teaching Staff
Claire Baldock

 

0.5 Marketing Manager

 

Richard Beeby

 

Full-time School Events and Commercial Manager

First Aid Manager

GDPR Officer

Finance Assistant

Norman Brown

 

Full-time Assistant Caretaker

Minibus Driver

Tracy Brown

 

Full-time Junior School Administration Manager

Junior School Clubs & Activities Admin.

Brian Dale

 

Driver Minibus Driver

 

Patricia Davies

 

0.5 Administrative Assistant (Temporary)

 

Lauren Fields-David

 

0.5

(Maternity)

PE Admin,; Music Admin; Transport Admin; Receptionist
Jake Harden

 

3 days IT Support Technician

(Cognita)

Mark Higgerson

 

Transport Manager Transport Manager

(Cognita)

Charles Houghton Full-time School Caretaker

 

Colin Jay

 

Transport Co-ordinor Transport Co-ordinator

 

Mark Matthews

 

Full-time Maintenance Staff

 

Roger Moulson

 

Driver Minibus Driver

 

Gurdeep Rihal

 

0.8 PA to Head of Junior School

 

Joanna Sainsbury

 

Full-time Admissions Manager

 

Nicki Sparrow

 

Full-time Business Manager

Educational Visits Co-ordinator

Single Central Register Champion

Sam Tipler

 

0.68 Headmaster’s PA

Senior School Office Manager

Recruitment Administrator

Sarah-Jane Walker

 

Full-time Science Technician

 

Richard White

 

Full-time Site Manager

Health and Safety Manager

Fire Safety Officer

Name (surname, first name) Title Job Title
Brothers, Julie Mrs Catering Assistant
Fitzjohn, Carla Miss Catering Assistant
Goodridge, Jackie Mrs Catering Assistant
Ha, Lisa Mrs Catering Assistant
Sokolowski, Konrad Mr Chef
Todd, Natalie Ms Catering Assistant
Walker, Michelle Mrs Catering Assistant
Ward, Richard Mr Catering Manager
Wing, Neil Mr Chef

All teaching and administrative staff may be contacted by email address.

Please address emails to forename.surname@quintonhouseschool.co.uk

Quinton House School