Staff List

Staff List

Quinton House School – Staff List Academic Year 2019/20

 

Senior Leadership Team

Jo Storey

Jo Storey

Principal
Tanya Goody

Tanya Goody

Vice Principal
Julia Saghri

Julia Saghri

Head of Preparatory Division
Tom Muskin

Tom Muskin

Vice Principal (Pastoral), Director of Sport
Kate Hyde

Kate Hyde

Data & Assessments Manager
Georgina Pearson

Georgina Pearson

Teaching and Learning Manager
Nicki Sparrow

Nicki Sparrow

Business and Operations Manager
Joanna Sainsbury

Joanna Sainsbury

Admissions Manager
Richard Beeby

Richard Beeby

Marketing and Events Manager
Samantha Tipler

Samantha Tipler

PA to the Principal & Office Manager
Danuta Tomasz
Assistant Director of Education

For a complete list of teaching and non-teaching staff for 2019/2020 please see below

 

 

Assistant Director of Education / Chair of Governors
Mrs Danuta Tomasz
Principal
Jo Storey
Vice Principal
Tanya Goody: Curriculum Manager & Exams Officer
Senior School
Tracy Adkins

 

Full-time Learning Support Assistant

 

Pip Bates

 

Part-time SENDCo

 

Alex Brough

 

Full-time Head of IT & Computing

Firefly Co-ordinator

Temporary Head of Year 8

Head of House

Paul Chapman

 

Part-time Head of Business Studies

Careers Co-ordinator

Wayne Clarke

 

Full-time Head of Years 9 & 10

Teacher of PE & Games

Duke of Edinburgh Award Co-ordinator

Sarah Cripps Full-time Teacher of Art & Photography

 

Julie-Anne Crouzieres-Jones

 

Part-time Teacher of Food Preparation & Nutrition
Alex Fillmore Full-time Teacher of Chemistry

 

Amanda Harris

 

Full-time Teacher of Spanish (Junior School)

Cover Supervisor

V-Cert Business Studies Teacher

Michelle Henry-Moore

 

Full-time Head of Drama

 

Kate Hyde

 

Full-time

 

Assistant Head: Data and Assessment

Head of Mathematics

Jessica Jeffery

 

Part-time Head of Food Preparation & Nutrition
Rupert Knox

 

Full-time Head of French
Andrew Macmillan

 

Full-time Housemaster

Teacher of Modern Foreign Languages

Dominik Masnica

 

Full-time Head of Year 11

Head of House

Teacher of Mathematics

Suzanne Masnica

 

Full-time Head of Years 7 & 8

Teacher of PE & Games

Senior School Enrichment Co-ordinator

Clare Moss

 

Full-time Deputy Head of English

Exceptional Potential Co-ordinator

Tom Muskin

 

Full-time Pastoral Vice Principal (Senior School)

Director of Sport

Designated Safeguarding Lead

Lucinda Pates

 

Full-time Head of Pastoral Care

Staff Wellbeing Champion

Senior School Council Lead

Georgina Pearson

 

Full-time Assistant Head: Teaching and Learning

Head of English

Matthew Plummer Full-time Head of Geography

Teacher of Psychology and History

Head of House

Charley Power

 

Part-time Teacher of PE & Games

Head of PSHE

Emma Russell

 

Part-time Teacher of English
Lisa Sarjeant

 

Part-time School Counsellor

After School Supervisor

Karen Shardlow

 

Full-time Teacher of English

 

Adam Sirett

 

Full-time Teacher of Mathematics

Temporary Head of Year 7

Joanna Stone

 

Full-time Head of Music

 

Jonathan Tedd

 

Full-time Teacher of Science (Physics)
Kelly Thornton Part-time Temporary Maternity PE Teacher

 

Helen Weir

 

Part-time Co-Head of Sixth Form

Head of Languages

Marialena Wellings

 

Full-time Head of Social Science
Rebecca Whitby

 

Part-time Head of Art
Matthew White

 

Part-time Teacher of Music

 

Zoe White

 

Part-time Head of History

 

 

 

Pre-Prep and Preparatory School
Elizabeth Banyard

 

Full-time Nursery Manager

EYFS Forest School Leader

Claire Billington

 

Full-time Head of Key Stage 1

Head of Early Years Foundation Stage

Reception Class Teacher

Danielle Blott

 

Full-time Learning Support Assistant

 

Debbie Capel

 

Part-time Learning Support Assistant

 

Rachel Cheney

 

Full-time Year 6 Class Teacher

 

Melanie Herbert

 

Full-time Year 5 Class Teacher

Reading Buddies Co-ordinator

Katie Hughes

 

Full-time Nursery Practitioner
Lucy Hunter

 

Part-time Learning Support Assistant (0.6)

Breakfast Club (0.12)

Mradulla Jani

 

Part-time After School Supervisor

 

Henry King

 

Full-time Year 4 Teacher

Forest School Leader

Alison Linyard

 

Full-time SEN Learning Support Assistant

 

Elizabeth Parker

 

Full-time Deputy Nursery Manager

Early Years SENDCo

Asa Pearson

 

Part-time Prep School Teacher & Wellbeing Manager

Accelerated Reader Scheme Manager

Louise Phillips

 

Part-time  Pre-Prep School Teacher
Julia Saghri

 

Full-time Head of  Preparatory Division

Year 6 Class Teacher

Exceptional Potential Co-ordinator

Melissa Shaw

 

Full-time Year 1 Class Teacher
Hannah Smith Full-time Year 2 Teacher

 

Mairead Swallow

 

Part-time Learning Support Assistant

 

Katie Usher

 

Full-time Year 3 Class Teacher

Head of Key Stage 2

Head of PSHE

Prep School Guild Lead

Denise Thurley

 

Part-time Nursery Practitioner
Oliver Whitby

 

Part-time Teacher of Prep School & Key Stage 3 Science

 

Jennifer Woods

 

Part-time Pre-Prep School Class Teacher

(Maternity Leave)

 

 

 

Non-Teaching Staff
Richard Beeby

 

Full-time Marketing Manager

 

Norman Brown

 

Full-time Assistant Caretaker

Minibus Driver

Tracy Brown

 

Full-time  Pre-Prep and Preparatory School Administration Manager

Pre-Prep and Preparatory  School Clubs & Activities Admin.

Maureen Chalmers Driver Minibus Driver

 

Brian Dale

 

Driver Minibus Driver

 

Lauren Fields-Davis

 

Part-time Purchase Orders Assistant

PE Admin; Music Admin; Transport Admin

Yvette Hackett Part-time Science Technician

 

Andrew Walker Full-time School Caretaker

 

Mark Higgerson

 

Transport Manager Area Transport Manager

 

Colin Jay

 

Transport

Co-ordinator

Transport Co-ordinator

 

Mark Love Full-time  IT Support Technician

 

Mark Matthews

 

Full-time Maintenance Staff

 

Roger Moulson

 

Driver Minibus Driver

 

Gurdeep Rihal

 

Part-time PA to Head of Pre-Prep and Preparatory School

Purchase Order Manager

First Aid Manager

Tess Russell Full-time Senior School Administrator

 

Joanna Sainsbury

 

Full-time Admissions Manager

 

Nicki Sparrow

 

Full-time Business Manager

Educational Visits Co-ordinator

Single Central Register Champion

Sam Tipler

 

Part-time Headmaster’s PA

School Office Manager

Recruitment Administrator

GDPR

Kim Tunney Driver Minibus Driver

 

Theresa Vickers Driver Minibus Driver

 

Richard White

 

Full-time Site Manager

Health and Safety Manager

Fire Safety Officer

Name (surname, first name) Title Job Title
Brothers, Julie Mrs Catering Assistant
Fitzjohn, Carla Miss Catering Assistant
Goodridge, Jackie Mrs Catering Assistant
Ha, Lisa Mrs Catering Assistant
Sokolowski, Konrad Mr Chef
Todd, Natalie Ms Catering Assistant
Walker, Michelle Mrs Catering Assistant
Ward, Richard Mr Catering Manager
Wing, Neil Mr Chef

All teaching and administrative staff may be contacted by email address.

Please address emails to forename.surname@quintonhouseschool.co.uk

01604 752050